Blogs / Citi

Informācija par valsts iepirkumiem Internetā - ikvienam vai izredzētajiem?(1)

Didzis Sprūds | ceturtdiena, 2009. gada 3. septembris

Pieņemu, ka ne man vienīgajam ir interese uzzināt, kādus iepirkumus valsts patlaban veic man interesējošās nozarēs. Lai piedalītos, aplūkotu iepirkumu rezultātus, vai gluži vienkārši, lai noskaidrotu to, kam tad patlaban valsts tērē manu nodokļos samaksāto naudiņu. Zinot, to, ka šo informāciju apkopo un pārrauga valsts iestāde ar nosaukumu "Iepirkumu uzziņu birojs", gluži loģisks solis ir doties uz šī biroja izveidoto Latvijas publisko iepirkumu portālu.

Kā redzam iub.gov.lv sākumlapā, "portāla mērķis ir nodrošināt vienkāršu un ērtu pieeju informācijai par publiskajiem iepirkumiem, tādējādi atvieglojot kā pasūtītāju, tā pretendentu/kandidātu darbu." Skan jauki. Bet vai mērķis tiek sasniegts?

Situācija patlaban, manā skatījumā, ir šāda - informācija par iepirkumiem portālā it kā ir, it kā tai tur būtu jābūt, taču atrast to nav iespējams. Vai arī tas prasa īpašu atjautību un vairākas stundas laiku. Lai atrastu informāciju par iepirkumu, daudzos gadījumos, ir jāskata visi iepirkumi pēc kārtas, nav iespējams iepirkumus atlasīt pēc nozarēm.

Portāla noformējums ir ieturēts "deviņdesmito gada kiča stilā" ar valsts pārvaldes institūcijām raksturīgo lapu noformējumu - sarkani likni boldā, informācijas izkārtojums rindās uz leju. Meklētājs arī ir, šķiet, tikai skata pēc, jo, par piemēru, ierakstot meklēšanas logā frāzi, "informācijas tehnoloģijas", netika atrasts neviens rezultāts. Nebūs taču tā, ka portālā nav publicēts neviens ieraksts, kas ietvertu vārdu, vai būtu saistīts ar informācijas tehnoloģijām?! Rodas arī jautājums - kāpēc gan šajā vortālā netiek publicēta visa ar iepirkumu saistītā dokumentācija - nolikumi, pielikumi, tehniskās specifikācijas?! Pieņemu, ka tas aiztaupītu ne vienu vien darba stundu valsts iestāžu darbiniekiem, kuri tagad šo informāciju sūta uz e-pastiem. Šai informācijai, sapakotai smukos pdf failos, būtu jābūt atrodamai un lejupielādējamai pie iepirkuma.

Šķiet īpaši padomājis par to, lai no publicētās informācijas nevarētu saprast it neko, ir tas, kurš veidojis informatīvo paziņojumu formu izkārtojumu. Apbrīnot šo "informācijas arhitektūras brīnumu" iespējams attēlā zemāk. Dažas no šī paziņojuma problēmām - pārbāzts ar kolonām, sadaļām un informāciju, kas nav vajadzīga, teksts bez atstarpēm no malas, neveiksmīgi izvēlēta teksta krāsa un fonts).

IUB results

Ikdienā redzot to, kas notiek valsts pārvaldē, dažkārt šķiet, ka iemesls tam, kāpēc informācija par valsts iepirkumiem ir tik nepieejama/nepārskatāma, nav tikai valsts pārvaldes iestāžu darbinieku neprašana un slinkums to publicēt, bet arī nevēlēšanās, lai tā būtu pieejama. Jo kas zini - kāds vēl "izraks" kādu kolorītu arhīva "mega iepirkumu", kas var radīt problēmas šādu pat iepirkumu turpināšanai vai gluži vienkārši radīt galvassāpes iestādes juriskonsulam. Lielisks piemērs, kas apstiprina šo teoriju ir fakts, ka iestādes it naski "nokopj" visu mājaslapās publicēto informāciju par notikušajiem iepirkumiem tiklīdz iepirkums ir noslēdzies. Tā teikt, ja nu kāds pamana un kādam rodas jautājumi.

Ir redzams, ka šo "problēmjomu" ir pamanījuši arī citi - komersanti, kas piedāvā informāciju par valsts iepirkumiem iegūt par maksu. Gluži loģisks spriedums - ja Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapa sekmīgi un kvalitatīvi pildītu savas funkcijas, tad tirgū nerastos vieta komerciāliem piedāvājumiem, par piemēru, Iepirkumu uzziņu banka vai E-iepirkums

Ar nožēlu jāsaka ka, lai iegūtu kvalitatīvu informāciju par valsts iepirkumiem, patlaban nākas maksāt divreiz - vienreiz kā nodokļu maksātājam par Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapas uzturēšanu un otrreiz - par privāta pakalpojuma izmantošanu, kas piedāvā ne vien informāciju ātri un vienkārši atrast, bet arī to nosūtīt uz e-pastu vai rss.

Es piedāvāju šādu risinājumu - Iepirkumu uzraudzības biroja portāls tiek vērts ciet un šīs funkcijas konkursa kārtībā tiek uzticēts veikt kvalitatīvākajam no jau pašreiz tirgū strādājošiem uzņēmumiem, kuri ar šo pakalpojumu sniegšanu nodarbojas. Domāju, viņi būtu ļoti iepriecināti par šādu iespēju, pie tam - ieguvēji būtu visi - gan informācijas meklētāji, gan pakalpojuma sniedzēji, gan ikviens valsts iedzīvotājs, kuram par šī pakalpojuma uzturēšanu būtu jāmaksā mazāk.

Komentāri

  • Mārtiņš rakstīja:

    Portāls patiešām sucks. Taču tajā formā - (krāsas un formāts patiešām sucks as well), ir pietiekami daudz noderīgas info. Ja vien zini, kuriem punktiem, apakšpunktiem pievērst uzmanību ;)
    Kas attiecas uz visām monitoringa lietām - ir RSS... ;)

    Nosūtīts pirms 13 gada

Pievienojiet komentāru

  • E-pasta adrese nav obligāti jānorāda.

e-formas.lv: Aptaujas un formas Internetā! Bezmaksas anketas izveide, anketēšana, pētījumi.

atsauksmes